W imię nas wszystkich!

fot. Rafał Ryplewicz fot. Rafał Ryplewicz

Kilkudziesięciu młodych ludzi wzięło udział w happeningu, który odbył się na placu Chrobrego w Bielsku-Białej. Wspólnie przygotowali kolaże, na których przedstawili swoje potrzeby i oczekiwania związane z „Programem dla młodych”. Inauguracja „Programu” została przygotowana we współpracy z Fundacją Pozytywnych Zmian.

Młodzież z bielskich szkół średnich, radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego oraz przedstawiciele młodzieżowych rad miast spotkali się o 11.30 na placu Chrobrego, by w artystycznej formie wyrazić swoje zdanie na temat potrzeb młodego pokolenia. Happening Czym jest „Program dla młodych”? miał zachęcić jego uczestników do przedstawienia swojej wizji województwa śląskiego oraz młodego pokolenia. Młodzi zostali podzieleni na cztery grupy i każda z nich miała za zadanie przygotować swoją część kolażu. Z udostępnionych materiałów – farb, gazet, plakatów – stworzyli prace przedstawiające oczekiwania młodych ludzi, wartości dla nich ważne i warte ich zdaniem pielęgnowania.

Tablice gęsto zapełniły hasła i obrazy, często o uniwersalnych treściach: wolność, miłość, przyjaźń, szczęście, szacunek. Pojawiły się też hasła-drogowskazy: warto walczyć, niczego nie będę żałować, mówię co myślę, teraz ja, jestem dumna z Polski!, tego się po nas nie spodziewacie, sobą być, wszystkim nie muszę się podobać, skromnie przyjmować, spokojnie tracić, zatrzymaj ciepło w swoim domu. Wśród potrzeb pojawiły się m.in. takie hasła: sprzyjające warunki, jak się bronić?, w świecie bez śmieci.

Następnie kolaże zostały połączone w jedną, kilkumetrową pracę, na której wspólnie odbito napis „Program dla młodych” i logo województwa śląskiego. Młodzież podkreślała, że mimo dzielących ich różnic, kolaże są bardzo spójne, pokazują wspólne potrzeby i zainteresowania. Część plenerową zakończyło wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia. Po happeningu w Ratuszu Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miasta Bielska-Białej z udziałem radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego.

Happening poprzedziło spotkanie młodzieży z przedstawicielami trzech, prężnie działających w Bielsku-Białej, organizacji pozarządowych. Swoje siedziby udostępniły Fundacja Pozytywnych Zmian, RedakcjaBB i Ulica Kreatywna, które pokazały, jak działają, opowiedziały co robić, by być skutecznym i trafiać z przekazem do mieszkańców. Uczestnicy wizyty studyjnej i miniwarsztatów poznali obszary działalności bielskich organizacji oraz ich sztandarowe projekty, mieli okazję porozmawiać o codzienności pracowników trzeciego sektora, źródłach inspiracji i sposobach skutecznego zdobywania partnerów projektów.

 

Celem „Programu dla młodych” jest zachęcenie młodzieży do angażowania się w życie publiczne, dlatego koncentruje się on na działaniach, mających inspirować młodych, pomagać im w budowaniu relacji z różnymi środowiskami. Ma on także wspierać młodych ludzi w zdobywaniu umiejętności, doświadczeń, odkrywaniu oraz pielęgnowaniu swoich pasji. Wśród propozycji, które wpisano w „Program” znalazły się m.in. mecenat dla młodych, Młodzieżowa Akademia Umiejętności, projekty współpracy z organizacjami pozarządowymi, środowiskiem seniorów, partnerami międzynarodowymi.

„Program dla młodych” został przyjęty przez Zarząd Województwa Śląskiego w kwietniu tego roku, a jego realizacją zajmuje się Wydział Dialogu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego we współpracy z partnerami – instytucjami samorządowymi, organizacjami pozarządowymi, przedstawicielami środowiska naukowego i artystycznego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek Fot. Marzena Kocurek fot. Rafał Ryplewicz Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie