Czy można zaprzyjaźnić się z niedźwiedziem grizzly?

459.jpg

Podczas blisko dwugodzinnego spotkania autorzy bloga podróżniczego „Busem przez świat” opowiadali o swoich podróżach do Kanady i na Alaskę, radzili jak tanio podróżować i czy warto pokochać konserwy.

Spotkanie z Aleksandrą i Karolem Lewandowskimi, autorami bloga „Busem przez świat”, spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. W środowy wieczór Pub Druid w Rudzie Śląskiej wypełnili miłośnicy podróży, by usłyszeć opowieść o podróżach po Ameryce Północnej. Były historie o wspaniałych  lodowcach, o pokonywaniu, często niełatwych szlaków, jak również o tym, że Polaków można spotkać wszędzie, dosłownie wszędzie – nawet wśród Aborygenów. Padła również odpowiedź na najważniejsze pytanie: czy można zaprzyjaźnić się z niedźwiedziem grizzly?

Jak przekonywali bohaterowie spotkania, choć nie można mówić o przyjaźni, to jednak przestrzegając kilku ważnych zasad można żyć z nimi w zgodzie.  „Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie zostawiać po sobie zapachu. Niedźwiedzie są bardzo ciekawe, więc na pewno sprawdzą, co kryje się za smakowitym aromatem. A zatem gotujmy w innym miejscu niż śpimy, nie wypluwajmy pasty do zębów ani nie rozpylajmy niczego co intensywnie pachnie - zwłaszcza wiosną.  No i podstawowa zasada – kupcie bear spray! Tak, chodzi o spray na niedźwiedzie – brzmi niepozornie, ale działa” – twierdzili.

Dla odważnych, którzy nie zaopatrzą się w bear spray mieli inną radę: „Zawsze możecie udawać martwych – na niedźwiedzie grizzly to działa. Uwaga jednak, ponieważ na Alasce grasują także inne niedźwiedzie, które nad wyraz gustują w padlinie – więc jeżeli spotkacie te inne „misie”, to unikajcie ich jak ognia. W takich wypadkach poczekajcie na starcie twarzą w twarz i uderzcie go w nos! Powinno pomóc” – radzili Aleksandra i Karol Lewandowscy.

Nie zabrakło też historii o pierwszej podróży busem przez Europę. Busem, który kosztował dwa tysiące złotych i przez kilka miesięcy był zmieniany w kampera, którym Karol Lewandowski z grupą kolegów wyruszył w kierunku Gibraltaru. Mimo obaw i wątpliwości, była to niepowtarzalna przygoda, która zmotywowała go do uczynienia z podróży sposobu na życie. Aktualnie podróże są źródłem utrzymania autorów „Busem przez świat”, którzy m.in. wydają książki, prowadzą cykl poradnikowy dla podróżników, organizują wyprawy przygodowe dla firm. A przede wszystkim - spędzają blisko pół roku w podróży.

„Busem przez świat” to blog podróżniczy prowadzony przez Aleksandrę i Karola Lewandowskich. Co ich wyróżnia? Zaskakująco mały budżet na każdą podróż i charakterystyczny już niebiesko-żółty bus. Blogerzy udowadniają, że nie trzeba być milionerem, by realizować swoją podróżniczą pasję.

Spotkanie odbyło się w ramach mecenatu, który jest jednym z elementów „Programu dla młodych”. „Program” zawiera ofertę, której celem jest inspirowanie młodych, pomaganie im w budowaniu relacji z różnymi środowiskami. Ma on także wspierać ich w zdobywaniu umiejętności, doświadczeń, odkrywaniu oraz pielęgnowaniu swoich pasji. Mecenat to cykl spotkań dla młodzieży z osobami, które mogą zainspirować do działania, które opowiedzą jak z pasji uczynić sposób na życie. W planie są spotkania z przedstawicielami różnych środowisk – m.in. samorządowcami, naukowcami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, przedsiębiorcami, podróżnikami, artystami.

Spotkanie z autorami bloga „Busem przez świat” odbyło się pod patronatem Funduszu Górnośląskiego.

 

Najbliższe spotkania odbędą się już w przyszłym tygodniu. 8 października zapraszamy do Centrum Kultury Studenckiej na spotkanie z Katarzyną Bosacką, a 9 października w Teatrze Śląskim (Scena w Malarni) spotkamy się z Marcinem Bosackim. 

Link do rejestracji na spotkania: http://mlodzi.slaskie.pl/content/pazdziernik-z-mecenatem

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Zarządu

Referat współpracy z młodzieżą

+48 (32) 77 40 657 

+48 (32) 77 40 632 

+48 (32) 77 40 606 - Sekretariat

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
mlodzi@slaskie.pl

Powrót na początek strony