Pozwól dziecku rozwinąć skrzydła

547.jpg

O tym, jak rozwijać potencjał dziecka i zwiększyć jego szanse na sukces w życiu, rozmawiali uczestnicy konferencji „Poznaj swój potencjał – rozwiń skrzydła!”

Konferencja odbywała się w siedzibie Muzeum Śląskiego i oprócz sesji plenarnej składały się na nią wydarzenia towarzyszące: sesje plakatowe, badania zaburzeń uwagi, a także debata poświęcona upowszechnianiu dobrych praktyk w nauczaniu i wykorzystywaniu nowoczesnych metod terapeutycznych w pracy pedagoga.

„Badania pokazują alarmujące dane, blisko połowa dzieci ma jakieś dysfunkcje rozwojowe, co wymaga bardzo indywidualnego podejścia. Musimy reagować na specjalne potrzeby dziecka. Będziemy mówić o aspektach medycznych, psychicznych skutkach ciążących na dziecku deficytów, przedstawimy też innowacyjne formy terapii prezentowane przez specjalistów – lekarzy, psychologów, fizjoterapeutów” – mówiła w trakcie otwarcia konferencji Iwona Sosnowska-Wieczorek, prezes fundacji In Corpore. Jak deklarowali organizatorzy, konferencja miała być źródłem inspiracji do podejmowania zintegrowanych działań, tworzenia przyjaznych i otwartych placówek dla dzieci wymagających szczególnego traktowania.

Podczas konferencji rozmawiano również o zaburzeniach koncentracji uwagi czy znaczeniu kodów w rozwoju dzieci i młodzieży. W drugiej części spotkania rozmawiano też o terapii zaburzeń przetwarzania słuchowego i zaprezentowano metodę Tomatisa. Konferencję zwieńczył panel dyskusyjny.

„Powinniśmy wspierać specjalistów i ekspertów, którzy mówią nam co jest istotne. Program dla młodych, który wdrażamy, dotyczy również tych najmłodszych, czyli dzieci, dlatego tak nam zależy na ich wszechstronnym rozwoju, dawaniu równych szans” – mówiła dyrektor Wydziału Dialogu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Przedsięwzięcie było połączone z akcją na rzecz dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi. W jego trakcie specjaliści przeprowadzali nieodpłatne badania z wykorzystaniem testu Moxo – pomiaru zaburzeń uwagi, czasu reakcji, impulsywności, nadruchliwości. Wyniki testu Moxo pomagają w postawieniu diagnozy o ADHD (i innych zaburzeniach), a także planowaniu terapii, w tym farmakoterapii, z uwzględnieniem wpływu różnego rodzaju dystraktorów na zachowanie badanego.

Organizatorem konferencji była Fundacja In Corpore oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Zarządu

Referat współpracy z młodzieżą

+48 (32) 77 40 657 

+48 (32) 77 40 632 

+48 (32) 77 40 606 - Sekretariat

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
mlodzi@slaskie.pl

Powrót na początek strony