Znamy zwycięzców konkursu „Młodzi dla przyszłości Śląska”

Slaski Festiwal Nauki.jpg
Nagrodę publiczności otrzymał projekt „Pomóż! Uratuj psiaka”

Ostatniego dnia 8. Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice ogłoszono zwycięski projekt trzeciej edycji konkursu „Młodzi dla przyszłości Śląska”.

Projekt „Pomóż! Uratuj psiaka” otrzymał największą liczbę głosów odwiedzających festiwal i został wyróżniony nagrodą specjalną. Jego twórcami są uczniowie IV Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju.

Ceremonia odbyła się na Scenie Głównej 8. ŚFN Katowice w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Nagrodę wręczyli członek Zarządu Województwa Śląskiego Rafał Adamczyk, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Anna Kwaśniewska, Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Katarzyna Trynda oraz dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy, ambasador Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.

W ramach naboru młodzi naukowcy zgłaszali swoje twórcze i kreatywne projekty w jednej z wybranych stref tematycznych – humanistyczno-społecznej, przyrodniczej, nauk ścisłych, medycyny i zdrowia lub techniki.

Zwycięskie inicjatywy zostały włączone do programu 8. ŚFN Katowice, a ich autorzy znaleźli się w gronie wystawców w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Publiczność mogła przyjrzeć się z bliska oryginalnym, innowacyjnym projektom i efektom pracy uczniów z województwa śląskiego, a także zagłosować na swojego faworyta. Projekt, który otrzymał największą liczbę głosów, został uhonorowany nagrodą specjalną.

Lista nominowanych projektów:

  1. Dron pomiarowo – techniczny – Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu
  2. Zabawa sensoryczno – ekologiczna – Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. K. Miarki w Pszczynie
  3. Pomóż! Uratuj pieska – IV Liceum Ogólnokształcące w Jastrzębiu-Zdroju
  4. Modelarstwo rakietowe możliwością rozwoju umiejętności technicznych - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich
  5. Dlaczego nadprzewodnik lewituje? Czyli słów kilka o zblokowaniu kwantowym – V Liceum Ogólnokształcące z Oddz. Dwujęzycznymi im. A. Struga w Gliwicach
  6. Śląskie Metro – Społeczna Szkoła Podstawowa OMEGA im. Górnośląskich Noblistów w Katowicach
  7. Czym skorupka za młodu... - Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. M. Wańkowicza w Katowicach
  8. Nauka dla płuc – płuca dla życia. Zanieczyszczenia pyłowe i ich wpływ na nasze życie – Zespół Szkół i Placówek nr 1 w Katowicach
  9. Zobacz niewidzialne – badamy podczerwień i używamy ją w życiu codziennym – Szkoła Podstawowa nr 38 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Sosnowcu
  10. Pomaganie to działanie – IV Liceum Ogólnokształcące im. H. C. Hoovera w Rudzie Śląskiej

Konkurs „Młodzi dla Przyszłości Śląska” ma na celu wybranie najlepszych projektów badawczych powstających w szkolnych murach. Kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz ich nauczycieli pracujących na co dzień nad konkretnym i twórczym projektem, który chcieliby przedstawić szerszej publiczności.

W konkursie oddajemy głos młodzieży, która wychodzi naprzeciw współczesnym wyzwaniom regionu. Starając się odpowiedzieć na pytanie, jak nauka zmienia życie, młodzi twórcy szukają innowacyjnych rozwiązań wielu kwestii dotyczących Katowic oraz środowiska lokalnego.

Partnerem konkursu jest Województwo Śląskie oraz Fundacja Nauka. To Lubię.

źródło: Śląski Festiwal Nauki "Katowice"

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Kancelaria Zarządu

Referat współpracy z młodzieżą

+48 (32) 77 40 657 

+48 (32) 77 40 632 

+48 (32) 77 40 606 - Sekretariat

ul. Ligonia 46
40-037 Katowice
mlodzi@slaskie.pl

Powrót na początek strony