Finał Turnieju Debat Oksfordzkich

 Logo turnieju Logo turnieju
„Młode Orły” zmierzą się na argumenty

Finał Turnieju Debat Oksfordzkich organizowanego przez radnych Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego odbędzie się w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 8.30.

Celem turnieju jest stworzenie przestrzeni dialogu dla młodych osób z województwa śląskiego oraz aktywizacja i zainteresowanie młodzieży współczesnymi problemami społeczno-ekonomicznymi.

Tezy, które były przedmiotem debaty w fazie eliminacyjnej, a także finałowej, dotyczą wiedzy z zakresu historii, kultury, socjologii, politologii, ekologii i regionalizmu.

Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej znalazły się drużyny chętne do wzięcia udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. W poniedziałek – w formule zdalnej – odbędą się dwie finalne potyczki.

W debacie udział wezmą radni Młodzieżowych Rad Miast Mikołowa oraz Tychów. Tematem przewodnim dyskusji będzie teza: „Zaangażowanie polityczne i ekonomiczne Chińskiej Republiki Ludowej w krajach afrykańskich przynosi tym państwom więcej korzyści niż szkód”.

O pierwsze miejsce zawalczą radni Młodzieżowych Rad Miast Rybnika oraz Piekar Śląskich, dyskutując na temat „Procesy centralizacji Unii Europejskiej oraz poszerzania wpływów jej instytucji na państwa członkowskie dla zwykłego Europejczyka przyniesie więcej strat niż korzyści”.

Debata oksfordzka charakteryzuje się zarówno wysoką kulturą osobistą, jak i merytoryką. Wygrywa nie ten, kto głośniej mówi, lecz ten, kto swoją wiedzą i argumentami przekona sędziów, jak i publiczność o słuszności głoszonych poglądów.