Czas na rzeczy najważniejsze

 Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek

O małych korektach, codziennych wyborach, które mogą zmieniać świat, a także o śladzie, który codziennie zostawiamy na Ziemi mówił Szymon Hołownia podczas poniedziałkowego spotkania.

Jest później niż myślisz! Wykorzystaj więc dany ci czas na rzeczy najważniejsze – tymi słowami zaczął Szymon Hołownia, zwracając się do publiczności, która tłumnie wypełniła katowickie Kino Kosmos. Podczas dwugodzinnego spotkania mówił o swojej działalności w fundacjach Kasisi i Dobra Fabryka, których jest założycielem, opowiadał o podopiecznych w Rwandzie, Kongo, Burkina Faso i Senegalu, pracy na rzecz tego, by mieli oni dostęp do podstawowych dóbr: Świat oparty jest na strasznej niesprawiedliwości. W ciągu 24 godzin na świat przychodzi 300 tysięcy dzieci, które oczekują od świata tego, co najlepsze – by mieć co jeść, mieć suchą pieluchę, być przytulonym. Tymczasem co minutę umiera na świecie 21 dzieci i to z powodu braku dostępu do wody, braku leków, jedzenia, malarii. Potrzeba zmiany – tej najmniejszej, tu i teraz, stała się podstawą do założenia organizacji pomagających dzieciom, rodzinom, chorym w Afryce. My nie robimy miłosierdzia. Po prostu przywracamy sprawiedliwość – deklarował.

Jeżeli nic nie zrobimy, nie zmienimy kierunku, w którym płynie nasz statek – dotrzemy do skraju przepaści. Swoimi codziennymi decyzjami wykopujemy rów, pogłębiamy to pęknięcie – przekonywał Szymon Hołownia. Mówiąc o małych, codziennych wyborach, pokazywał jak każdy może mieć wpływ na ekonomię i środowisko, o które warto dbać, ponieważ świat pożyczyliśmy od dzieci i nie mamy zapasowej Ziemi, a katastrofy ekologiczne mogą być codziennością naszych dzieci i wnuków.

Świadomość przemijalności powinna nas motywować do tego, by podjąć trud i zmieniać swoją codzienność: Popatrz na swój dzień, jak na kapitał. Wykorzystaj go tak, by czas nie przeciekał ci przez palce. Rusz do roboty, bo masz czym – czas i słowa to wielka siła […]Wierzę w świat małych korekt, małych wyborów, dzięki którym świat może być bardziej gościnnym miejscem […] Uważność na człowieka –  tego nam trzeba – podkreślał Hołownia. Zachęcał, by uwierzyć, że małe działania mogą mieć wielką moc, ruch oddolny może zacząć wielkie zmiany, ponieważ ryba leczy się od ogona.

Zmiany systemowe są potrzebne, ale warto zacząć od tego najprostszego ruchu, pozornie niewielkiego działania, bo każde małe dobro, kiedy zostanie zwielokrotnione – będzie pracowało długo i skutecznie, nawet wtedy, gdy darczyńcy już nie będzie. Za 5 złotych można mieć ogarnięte życie wieczne. To, co? Nie pyla się? – żartował Szymon Hołownia, zachęcając do codziennego wspierania organizacji działających na rzecz potrzebujących.

 

Szymon Hołownia jest dziennikarzem, pisarzem i publicystą. Od 2015 roku jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweek Polska”, „Rzeczpospolitą” i TVP. Od 2008 roku prowadzi – wraz z Marcinem Prokopem – program „Mam talent!” w TVN. Jest założycielem Fundacji Kasisi i Fabryka Dobra.

Spotkanie odbyło się w ramach mecenatu, który jest jednym z elementów „Programu dla młodych”. „Program” zawiera ofertę, której celem jest inspirowanie młodych, pomaganie im w budowaniu relacji z różnymi środowiskami. Ma on także wspierać ich w zdobywaniu umiejętności, doświadczeń, odkrywaniu oraz pielęgnowaniu swoich pasji. Mecenat to cykl spotkań dla młodzieży z osobami, które mogą zainspirować do działania, które opowiedzą jak z pasji uczynić sposób na życie. W planie są spotkania z przedstawicielami różnych środowisk – m.in. samorządowcami, naukowcami, dziennikarzami, działaczami społecznymi, przedsiębiorcami, podróżnikami, artystami.

Marzysz o debacie z kimś pasjonującym, gwiazdą czy przedstawicielem świata nauki lub biznesu? Zadzwoń do nas: tel. 32 20 78 356 lub napisz na mlodzi@slaskie.pl. To dzięki Waszym pomysłom i marzeniom powstają takie projekty.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Zdjęcie Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek Fot. Karina Dejworek